+38 098 277 66 77‎+38 095 277 66 77+38 063 277 66 77
+38 098 277 66 77‎+38 095 277 66 77+38 063 277 66 77
Головна Новини Струни для акустичної гітари Види струн та поради при виборі

Струни для акустичної гітари. Види струн та поради при виборі

Струни для акустичної гітари. Види струн та поради при виборі

Питання, які ми з Вами розглянемо у цій статті:

- Чому так важливо регулярно міняти струни на гітарі

- Струни повинні відповідати типу гітари (акустична чи класична)

- Різновиди струн для класичної гітари

- Вибір струн для укулеле

- Види металевих струн для акустичної гітари

- Загальні поради щодо вибору, купівлі та заміни струн

Рано чи пізно будь-який гітарист стикається з необхідністю заміни струн на своєму інструменті. Забруднені, іржаві, потерті або просто старі струни можуть легко зіпсувати звук навіть висококласного інструменту. Це стосується будь-яких видів гітар, але найбільше впливають на остаточний тембр струни на акустичних гітарах. Саме струни є джерелом звуку акустичних інструментів, тому в цій статті ми розповімо про те, як купити "правильні" струни для вашої акустичної гітари, які вони взагалі бувають, і чим одні відрізняються від інших.

Розглядатимемо як традиційні акустичні гітари з металевими струнами, так і класичні з нейлоновими, а також торкнемося такої специфічної теми як струни на укулелі. Відразу зазначимо, що на акустичні гітари з п'єзозвукознімачами (п'єзодатчиками) встановлюються абсолютно такі ж струни. Електроніка цих інструментів сприймає механічну вібрацію струн і працює за зовсім іншим принципом, ніж традиційні магнітні звукознімачі електрогітар. Питання вибору струн для електро та бас-гітар ми присвятимо окремі матеріали.

У кожної фірми-виробника технологія виготовлення струн має особливості. Часто ці технічні рішення, формули чи методи запатентовують та тримають у секреті як комерційну таємницю. Різноманітність марок та типів струн на ринку обумовлена прагненням виробників переплюнути один одного та сподобатися музикантам. Це дає нам великі переваги як споживачам, але разом з тим дещо ускладнює вибір. Асортимент струн сьогодні просто величезний, щоб перепробувати всі види та бренди, в одного гітариста може піти кілька років. Ми намагатимемося забезпечити вас інформацією, яка полегшить вибір і дозволить уникнути найпоширеніших помилок. Але пам'ятайте: ніщо не замінить вам власних відчуттів та слуху, тому складайте власну думку про струни, на яких граєте та довіряйте йому.

Важливо відзначити, що для кожного типу гітар потрібно використовувати тільки відповідні струни, інакше ви ризикуєте, у кращому випадку, отримати абсолютно незадовільний результат, а в гіршому – завдати шкоди інструменту (сама канонічна помилка – металеві струни на класичній гітарі).

 

 

Отже, за якими основними параметрами розрізняють сучасні струни:

1) матеріали з яких виготовлена сама струна та її обмотка;

2) тип обмотки;

3) товщина та натяг.

Почнемо зі струн для класичної (т.зв. "іспанської") гітари, яку відрізняють компактні розміри та широкий гриф із практично плоскою накладкою. На такій гітарі традиційно грають лише пальцями, не використовуючи медіатора. У минулому струни для класики довгий час виготовляли з натуральних матеріалів (нутрощів тварин). Зараз від цієї практики звичайно відмовилися та застосовують синтетичні речовини, насамперед нейлон. Такі струни мають набагато менший натяг у порівнянні з металевими, дають порівняно м'який тембр, і є найбільш “прихильними” до новачків.

У комплекті з шести штук перші три струни (вищі за звучанням) являють собою цілісну однорідну нитку на зразок волосіні, а три (басові), що залишилися, виготовлені з безлічі тонких синтетичних ниток і вкриті металевою обмоткою. Струни для класичних гітар не мають на кінці жодних обмежувачів і кріпляться до бриджу за допомогою спеціального вузла, що самозатягується. На перший погляд, це може здатися дуже складним процесом, але на YouTube повно туторіал-відео на цю тему, а в крайньому випадку можете попросити свого викладача або друга гітариста допомогти вам.

Нейлонові струни мають особливість: вони виявляють весь свій звук не відразу після установки, оскільки матеріал ще кілька днів розтягується, і в цей час може знадобитися підлаштовувати інструмент.

 

 

Найбільш поширеним матеріалом є чистий прозорий нейлон (Clear Nylon). Такі струни мають чисте та дзвінке звучання. Їх відливають на спеціальному устаткуванні цілком із дотриманням рівномірної товщини.

Комплекти з чорного нейлону (black nylon) виділяються незвичайним зовнішнім виглядом, і більшою щільністю, що забезпечує більш яскраве та потужне звучання. Іноді виробники маркують такий тип струн як carbon, що більше маркетинговим ходом, адже справжні струни з карбонової нитки коштують у кілька разів дорожче і зустрічаються дуже рідко.

Існує також технологія струн із “нейлону високого очищення” (rectified nylon). Такі струни після виливки обробляють лазером, щоб досягти точного дотримання товщини по всій довжині. Їх можна відрізнити по трохи матовій поверхні. Завдяки такій обробці, ці струни не тільки стабільніше тримають лад, але й мають пом'якшений тембр.

Для обмотки застосовують дуже велику різноманітність металевих сплавів.

Найбільш поширені струни з обмоткою з бронзової нитки (bronze wound). Залежно від пропорцій компонентів сплаву змінюється і звучання. Виробники вважають за краще не розкривати точний склад своїх сплавів, але загальноприйнятим є поділ на жовту та фосфорну бронзу (остання дає більш рівний та глибокий тембр). Бронзове обплетення традиційно воліють для гри на класичній гітарі боєм.

Зустрічаються також срібні струни, у яких на мідну нитку обмотки наноситься найтонший шар срібла. Це робить поверхню дуже гладкою на дотик, а мідна основа надає звучанню теплоти та м'якості.

Сучасні струни для класичної гітари найчастіше мають обмотку з нитки круглого перерізу (Round wound). Різні типи обмотки ми розглянемо нижче в розділі про металеві струни для акустичних гітар.

 

 

На відміну від інших видів, на комплектах нейлонових струн для класичних гітар товщина зазвичай не вказується. Тут прийнято іншу класифікацію та їх розрізняють лише за силою натягу.

Основних типів лише три:

- Normal/Regular Tension – нормальний натяг. Такі струни рекомендується використовувати новачкам і просто любителям, оскільки вони вимагають набагато менших зусиль при звуковидобуванні та прощають деякі помилки виконання. 

- High/Hard Tension – сильний натяг. Варіант для просунутих музикантів, які мають гарні навички гри. З допомогою цих струн можна “вибити” з гітари набагато більше звуку (як у плані гучності, і у плані тембру). Якщо ви граєте вже не перший рік, і відчуваєте, що добре освоїли інструмент – спробуйте комплект із сильним натягом.

- Extra High/Extra Hard Tension - дуже сильний натяг. Дозволяє досягти найсильнішого і найчистішого звуку, повністю розкриваючи потенціал дорогих високоякісних гітар ручної роботи. Проте впоратися з такими струнами та використовувати їх переваги можуть лише досвідчені музиканти.

 

 

Ситуація зі струнами на укулелі дуже проста: за своєю суттю вони аналогічні дискантним (без обмотки) струнам класичної гітари. Їх різноманіття значно менше і найчастіше вони різняться лише у відповідності до типу інструменту (сопрано, тенор, концерт). Струни для укулеле не так легко знайти у продажу, але вони є у великих магазинах та офіційних дистриб'юторів.

Перейдемо до різноманітності струн для акустичних (фолк, вестерн) гітар. У порівнянні з класикою, ці інструменти мають більш тонкий гриф з анкерним стрижнем усередині та міцну конструкцію корпусу. Щоб “розкачати” таку гітару енергії нейлонових струн недостатньо, тому застосовують важчі та міцніші металеві струни. Акустична гітара здатна витримувати значний натяг і перетворювати енергію струн на гучніший і яскравіший звук. На цьому інструменті можна грати як пальцями, і медіатором. Популярною та дуже ефектною технікою гри на акустиці з металевими струнами є фінгерстайл (fingerstyle). На одній гітарі музикант одночасно виконує солюючу, ритм і бас партію, використовуючи як звичайне звуковидобування, так і тепінг, удари по корпусу, шльопки та інші прийоми.

Металеві струни не вийде прив'язати до бриджу як нейлонові, тому на одному кінці струни завжди є обмежувач у вигляді кільця або коліщатка (ball-end). Багато виробників роблять їх різнобарвними, щоб струни було легше розрізняти при встановленні.

Які струни можна купити для акустичної гітари? Щоб відповісти на це питання, спробуємо розібратися в їхніх видах та особливостях.

Як завжди, матеріали мають найважливіше значення. В якості основи або серцевини (core) металічні струни завжди використовують сталевий дріт. Зазвичай, найбільш високі струни “мі” та “сі” не мають обмотки, і є цілісним гладким відрізком дроту. Часто їх покривають шаром нікелю, щоб зменшити знос грифу та ладів. Але існують інші варіанти покриття, яких безліч: синтетичні, полімерні, біметалічні покриття, а також їх поєднання.

Чотири нижчі струни вже мають щільну спіральну обмотку з м'якшого, ніж сталь, металу. Сталеве покриття не годиться, оскільки цей матеріал занадто твердий і така струна дуже швидко згризає лади подібно до напилка. До того ж, сталь у чистому вигляді схильна до корозії. Саме тому обмотку найчастіше роблять із порівняно м'яких та стійких до окислення металів: міді, бронзи, срібла.

Червона мідь є найдешевшим варіантом. Такі струни мають рівне, збалансоване звучання, тому їх прийнято вважати стандартом, з яким порівнюють інші типи.

Обмотка з жовтої бронзи надає звуку характерного брязкітливого характеру. Цей матеріал дозволяє отримати гучний і красивий тембр, проте струни з жовтої бронзи швидше окислюються і втрачають свої властивості (окислені струни видає характерний зелений колір). Гітару краще тримати подалі від вологих місць, а самі струни частіше протирати сухою ганчіркою.

Щоб подолати цей недолік, сплав додають фосфор. Струни з фосфорною бронзою (phosphor bronze) звучать менш дзвінко, проте набагато довше зберігають початковий тембр. Саме цей варіант використовується найчастіше, оскільки має хороший баланс між звуком і довговічністю.

Срібло рідко використовують для виготовлення обмотки, оскільки струни виходять дорожчими і не мають такої потужності при сильному звуковидобуванні, як бронзові. Такі комплекти виграють у чистоті звуку кожної окремої ноти.

 

Перетин серцевини струни може бути або круглим або шестигранним (гексагональним). Таку форму застосовують для кращої фіксації обмотки. Дріт самої обмотки може мати різну форму перерізу. Це безпосередньо впливає на тембр струни, зручність ковзання пальців та термін її служби.

Round wound – кругла обмотка.

Цей варіант є стандартним та найпоширенішим у наш час. Простий круглий дріт порівняно недорогий у виробництві і надає звуку чіткості та насиченості. При ковзанні пальців по такій рельєфній поверхні можна почути характерний скрип або свист, що не всім сподобається. Такі струни найменш довговічні, оскільки в поглиблення між витками дроту швидко забивається бруд та волога.

Halfround (semi-flat) – напівкругла обмотка.

У таких струн звичайну круглу обмотку шліфують практично до гладкої поверхні (прибирають до третини її товщини). Звук виходить м'якшим, а струни видають набагато менше сторонніх шумів. Ці свого роду компромісний варіант між круглою та плоскою обмоткою.

Flatwound – плоска обмотка.

Це найстаріший за хронологією вид і до другої половини ХХ століття були доступні тільки такі струни. Їхня зовнішня поверхня покрита щільно підігнаними один до одного витками плоскої стрічки, і це дає дуже незвичайні відчуття при грі. Струни з плоскою обмоткою мають дуже специфічний рівний і щільний тембр, а також згладжену атаку, тому користуються популярністю у гітаристів джаз, блюз і рок-н-рол.

 

 

Важливим фактором є товщина (калібр) струн, залежно від ладу гітари. Загальне правило говорить, що за інших рівних умов, товстіші струни мають сильніший натяг, і краще підходять для знижених варіантів налаштування. Однак, часто можна зустріти і винятки, тому вам доведеться на власному досвіді зрозуміти, яке поєднання товщини та натягу ідеально підійде вам, вашій гітарі та строю, який ви використовуєте. Справа тут не тільки в звуку, а й у зручності гри. Для акустичної гітари в стандартному строю E (ми) найпопулярнішими та збалансованими вважаються комплекти 11–52, 12–53. Ці калібри підійдуть як початківцям, так і досвідченим музикантам, тому переважна кількість гітар на заводах комплектується саме такими струнами. Радимо і вам почати саме з них, а вже потім пробувати інші варіанти, спираючись на здобутий досвід.

Досвідчені гітаристи вже мають певне розуміння, які струни їм потрібні, але ніколи не варто припиняти пошуки. Обмін досвідом використання тих чи інших струн є дуже популярною і великою темою особистого спілкування, так і онлайн-дебатів. Не бійтеся експериментувати та пробувати щось нове.

 

А для новачків можемо дати кілька порад, які допоможуть, коли у вас з'явиться необхідність купити струни:

- Не соромтеся радитись із фахівцями. Просто зайдіть до магазину або на сайт і запитайте консультанта. Поясніть, яка у вас гітара, і який бюджет ви розраховуєте. Вам завжди буде раді допомогти.

- Не варто надто економити. Дуже часто різниця між хорошими якісними струнами та відверто поганими становить лише кілька десятків гривень. Але відмінності в звуку, зручності гри і довговічності будуть дуже значними.

- Струни рвуться завжди в найбільш невідповідний момент, тому є сенс покласти в гітарний чохол запасний комплект. Повірте, він вам обов'язково знадобиться.

- Вважається, що струни потрібно змінювати кожні півроку. Це цілком розумний інтервал, якого дотримується багато гітаристів, але слід враховувати різні індивідуальні чинники. Термін служби струн залежить від того, як часто ви граєте, наскільки ретельно стежите за чистотою струн, наскільки сильно у вас потіють руки (якщо у вас вони не пітніють – вам пощастило).

- Намагайтеся купувати струни у офіційних дистриб'юторів, оскільки останніми роками на ринку з'явилася велика кількість підроблених струн відомих брендів.

- Якщо ви вже знайшли відповідну модель струн, то можна непогано заощадити, купуючи їх упаковками по кілька комплектів. Як не крути, струни – це витратний матеріал, і завжди непогано мати запас, адже вони не псуються доки не встановлені на інструмент.

- Мийте руки, перш ніж грати на гітарі. Комбінація бруду та різних виділень нашої шкіри (піт та жири) – головний ворог будь-яких струн. Ну і звісно – не грайте мокрими чи вологими руками. Після занять струни непогано буде протерти сухою ганчіркою або іншим неволокнистим матеріалом. Також існує великий асортимент засобів та аксесуарів для очищення.

 

 

Підіб'ємо підсумки нашого матеріалу: струни мають сильний вплив на звучання акустичних та класичних гітар, а також зручність та відчуття від гри. Знаючи особливості різних видів, можна легко вибрати правильні струни для вашої гітари. Цей вибір має бути дуже індивідуальний, і в першу чергу ґрунтується на власному досвіді. Якісні, грамотно підібрані струни можуть підкреслити переваги вашої гітари або компенсувати її недоліки, тому варто приділяти їхній заміні велику увагу.

⇒Перейти до каталогу струн для гітар та бас-гітар

« назад до списку новин
ВідмінитиЗалишити коментарій
Замовлення
Кількість:
-+
Ціна: грн
Сума: грн

Дякуємо, Ваше замовлення прийнято.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.

Замовити зворотній дзвінок

Дякуємо, Ваша заявка прийнята.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.